Matkailusta menestystä -tilaisuus kutsui yrittäjät inspiroivaan aamupäivään

Perjantaina 8.8.2025 Ravintola Paja 1873 täyttyi innostuneista keskusteluista ja iloisesta puheensorinasta, kun Business Tornio kokosi yhteen matkailualan toimijat ja aiheesta kiinnostuneet matkailun aamutapahtumaan Tornioon.

Tilaisuus keräsi maksimimäärän osallistujia – 40 henkilöä – ja tarjosi tiiviin mutta monipuolisen paketin tietoa, inspiraatiota ja arvokkaita verkostoja. Tapahtuman teemana oli Matkailusta menestystä – Uutta ja vahvempaa yrittäjyyttä. Tornion seudun matkailun kehittämistä käsiteltiin laajasti – aina rahoitusvaihtoehdoista uusiin matkailukonsepteihin. Aamupäivä oli suunnattu niin jo toimiville matkailuyrittäjille kuin uusille unelmoijille, jotka haluavat rakentaa tulevaisuutensa matkailun parissa.

Matkailusta menestystä – Uutta ja vahvempaa yrittäjyyttä -tapahtuma keräsi yhteen ison joukon nykyisiä ja tulevia matkailualan yrittäjiä.

Tilaisuus alkoi aamiaisella, jonka lomassa osallistujat pääsivät verkostoitumaan ja vaihtamaan kuulumisia vilkkaan kesän jäljiltä. Tero Siivola ja Anni Lamomprom toivottivat vieraat lämpimästi tervetulleiksi ja toivat Business Tornion terveiset. Risto Koskiniemi Finnverasta avasi konkreettisesti, millaisia rahoitusmahdollisuuksia matkailuyrittäjillä on käytössään, ja Sami Heikkilä Pohjolan Osuuspankista jatkoi kertomalla pankin näkemyksiä alan rahoitusratkaisuista. Janne Anttila, Kalajoen Hiekkasärkät Oy:n toimitusjohtaja ja Visit Arctic Coast -brändin vetäjä, nosti esiin yhteistyökuvioita ja tulevaisuuden suunnitelmia sekä korosti, kuinka tärkeää on tuoda esille alueen omat USP:t – eli uniikit myyntivaltit – matkailumarkkinoinnissa. Myös alueellisia kehittämishankkeita esiteltiin. Juha-Pekka Koskinen puolestaan kertoi ajankohtaiset kuulumiset hiljattain toimintansa aloittaneesta Visit TornioHaparanda -yhdistyksestä. Mukana uudessa arvoverkostossa on jo useita yrityksiä, ja yhdistys toivottaa tervetulleeksi uusia kumppaneita myös esimerkiksi kaupan ja teollisuuden toimialoilta. Tavoitteena on kasvattaa alueen tunnettuutta ja houkuttelevuutta sekä tuoda lisää matkailijoita, tapahtumia, kauppaa ja elämyksiä, joista hyötyy koko elinkeinoelämä. Tornion seudun matkailua rakennetaan vastuullisesti – paikalliset etusijalla.

”Yhdessä voimme rakentaa alueestamme entistä houkuttelevamman matkailukohteen ja synnyttää uutta yrittäjyyttä”

Kaupunginjohtaja Jukka Kujala piti tilaisuuden päätössanat ja tiivisti hienosti aamupäivän annin. Hän toi esille Tornion matkailun merkityksen kaupungin vetovoimalle ja elinvoimalle, kertoi ajankohtaisista liikennehankkeista ja vakuutti, että Tornion kaupunki on vahvasti mukana matkailun kasvun ja kehityksen tukemisessa.

Aamupäivä sisälsi paljon tärkeää asiaa, ja pääsimme myös tutustumaan Tornion Panimon historiaan matkailuopas Sisko Kallionkosken johdolla. Tämän jälkeen keskusteluja jatkettiin verkostoitumislounaalla, joka tarjosi erinomaisen mahdollisuuden syventää uusia kontakteja ja jakaa ajatuksia muiden kanssa.

Tilaisuuden kohderyhmänä olivat matkailupalveluiden tuottajat, alaa suunnittelevat yrittäjät sekä hotellien ja kaupan alan toimijat. Tavoitteena oli tarjota tietoa ja konkreettisia työkaluja matkailuliiketoiminnan kehittämiseen sekä rohkaista tarttumaan Tornion seudun ainutlaatuisiin mahdollisuuksiin.

”Tämä aamupäivä osoitti, kuinka vahva matkailun potentiaali Tornion seudulla on ja kuinka upeita sekä rohkeita matkailuyrittäjiä täällä jo toimii. Yhdessä voimme rakentaa alueestamme entistä houkuttelevamman matkailukohteen ja synnyttää uutta yrittäjyyttä,” totesi Anni Lamomprom tapahtuman päätteeksi. ”Katsomme täällä yli rajojen – rohkeasti. Emme näe kunnan emmekä valtion rajaa, kun kehitämme matkailua.”

Matkailuaamupäivä osoitti, että verkostot, tieto ja yhteiset ideat luovat vankan perustan Tornion matkailun menestystarinalle – askel askeleelta, yhdessä.

Kalajoen Hiekkasärkät Oy:n toimitusjohtaja ja Visit Arctic Coast -brändin vetäjä, Janne Anttila, korosti matkailumarkkinoinnissa uniikkien myyntivalttien esiin nostamista. Kaupunginjohtaja Jukka Kujala vakuutti, että Tornion kaupunki on vahvasti mukana matkailun kasvun ja kehityksen tukemisessa.