Hallitus

Business Tornion eli Team Botnia Oy:n omistavat kaupungin lisäksi alueen yritykset. Hallituksemme koostuu Tornion kaupungin edustajien lisäksi pääsääntöisesti alueen yritysten edustajista, joten yrityskentän näkemys on meillä vahvasti mukana päätöksenteossa

Business Tornio Oy:n hallitus v. 2021

Leinonen Risto, puheenjohtaja
Hallituksen puheenjohtaja, Lippokala Oy
Vapaudenkatu 10 A 4, 95430 Tornio
+358 40 841 1348
risto.leinonen54@gmail.com

Ponkala Arto, varapuheenjohtaja, varajäsen
Toimitusjohtaja
+358 400 690 304
arto.ponkala@gmail.com

Herajärvi Tapio, jäsen
Toimitusjohtaja, Corrotech Oy
PL 301, 95401 Tornio
+358 400 635 179
tapio.herajarvi@corrotech.fi

Kujala Jukka, jäsen
Kaupunginjohtaja, Tornion kaupunki
Suensaarenkatu 4, 95400 Tornio
+358 40 132 0403
jukka.kujala@tornio.fi

Luokkanen Terhi, jäsen
Toimitusjohtaja, Tornion osuuspankki
Hallituskatu 14, 95400 Tornio
+358 40 575 9529
terhi.luokkanen@op.fi

Pohjanen Raimo, jäsen
Myyntijohtaja, Pohjaset Oy
Valiontie 8, 94450 Keminmaa
+358 20 747 9000
+358 400 696 646
raimo.pohjanen@pohjaset.com

Rantamaa Kari, jäsen
Toimitusjohtaja, Tormets Oy
Verkkotehtaankatu 29, 95420 Tornio
+358 400 619 844
kari.rantamaa@tormets.fi

Ylitalo Mikko, jäsen
TkT tutkimusjohtaja, Outokumpu Tornio Works
Terästie 1, 95490 Tornio
+358 16 454 128
+358 40 744 5794
mikko.ylitalo@outokumpu.com

Auno Kimmo, varajäsen
Yrittäjä, Kalaliike Haavi Ky
Jokivarrentie 1677, 95400 Tornio
+358 400 694 356
kimmo.auno@tornio.fi

Hanhirova Erkki, varajäsen
Yrittäjä
erkki.hanhirova@havator.com

Juntti Kimmo, varajäsen
Kauppias, K-Market Kirsikka
Holmantie 2, 95450 Tornio
+358 40 505 1433
kimmo.juntti@k-market.com

Kangastalo Sampo, varajäsen
Kehitysjohtaja, Tornion kaupunki
Suensaarenkatu 4, 95400 Tornio
+358 40 764 0559
sampo.kangastalo@tornio.fi

Alamartimo Marko, sihteeri
Toimitusjohtaja, Business Tornio Oy
Pakkahuoneenkatu 1, 95400 Tornio
+358 400 251 350
marko.alamartimo@tornio.fi

Sivun alkuun